Codzienną pielęgnację cery należy dostosowywać przede wszystkim do wieku. Skóra dojrzałej kobiety jest bardziej wymagająca i potrzebuje zmiany nawyków. Podpowiadamy, o czym pamiętać.
Chcąc prawidłowo zadbać o skórę po czterdziestce, warto postawić na głębsze odżywienie oraz walkę z pojawiającymi się oznakami starzenia. Dzięki stosowaniu odpowiednich odżywczych kremów i zabiegów cera pozostanie promienna i dobrze naprężona. W tekście przedstawiamy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy pielęgnacji dojrzałej cery, aby przedłużyć jej zdrowy wygląd.
Przychodzi taki moment w życiu kobiety, kiedy warto na nowo podejść do pielęgnacji swojej skóry i stworzyć nowe rytuały. Trzeba już na samym początku zaznaczyć, że potrzeby cery mocno zmieniają się wraz z upływem czasu, dlatego warto regularnie dostosowywać kosmetyki do jej wymagań. Po 40. roku życia kobiety widzą już wyraźnie pierwsze oznaki starzenia. Pojawiają się zmarszczki, a skóra staje się mniej napięta i jędrna, wolniej się regeneruje. To moment, kiedy w organizmie dochodzi do wielu zmian, które oczywiście odbijają się także na skórze twarzy.
Choć proces starzenia się cery rozpoczyna się już w okolicach 25. urodzin, to w rzeczywistości dopiero te 10–15 lat później kobiety faktycznie zwracają uwagę na utratę jędrności skóry czy inne problemy. Pierwsze zmarszczki pojawiają się wokół oczu i ust, ponieważ to właśnie tam jest najcieńsza i najbardziej wrażliwa skóra. Zmiany są wynikiem cieńszej warstwy hydrolipidowej, która nadaje szary odcień cerze oraz bardziej uwidacznia zmęczenie. Co więcej, szybciej widać mniejsze napięcie przez utratę naturalnego kwasu hialuronowego w głębokich warstwach skóry. Cera na powierzchni szybciej się przez to także wysusza, staje się szorstka i podrażniona. Zmniejsza się także synteza włókien kolagenowych, które są odpowiedzialne właśnie za jędrność i elastyczność skóry.
Po 40. roku życia warto wypracować systematycznie powtarzane nawyki, które będą walczyć z przesuszeniem, przebarwieniami, zmęczeniem oraz utratą jędrności cery. Podstawowym kosmetykiem powinien stać się odżywczy krem nawilżający. To podstawa do tego, aby cera odzyskała swój naturalny blask i koloryt, żeby mogła wyglądać bardziej promiennie.
Specjaliści zwracają także uwagę na skoncentrowane ampułki lub sera, które dostarczą skórze twarzy niezbędnych witamin, cennych aminokwasów oraz innych składników, które pobudzą naturalną produkcję elastyny i kolagenu. Warto sięgać po kosmetyki dedykowane skórze po czterdziestce. W składzie warto szukać między innymi antyoksydantów, kwasu hialuronowego, protein, witaminy D oraz olei roślinnych. W ochronie przed fotostarzeniem można stosować dodatkowo na co dzień krem z filtrem UV.
Aby zapewnić swojej cerze promienny wygląd, nie można ograniczać się do stosowania specjalistycznych kremów i zabiegów. Nie mamy wpływu na endogenne starzenie się skóry, ponieważ wynika z przyczyn naturalnych. Możemy jednak kontrolować, chociaż w części, czynniki zewnętrzne, które przyśpieszają niektóre oznaki. Dbając jednak o swoje zdrowie w kompleksowy sposób, możemy opóźnić efekty starzenia. Pielęgnację skóry dojrzałej należy wspierać zmianą nawyków obejmujących zbilansowaną dietę, ruch na świeżym powietrzu oraz redukcję stresu. Te wszystkie aspekty mają niebagatelny wpływ na zdrowie i wygląd naszej cery.
Do czynników, które mają prawdopodobnie najbardziej niekorzystny wpływ na stan skóry, należą palenie papierosów oraz nadmierne picie alkoholu. Na skutek tego cera bardzo szybko staje się szara, ziemista, sprawia wrażenie wysuszonej. Dużej części zmian nie da się potem odwrócić, dlatego z myślą o swoim zdrowiu warto rozstać się z nałogiem. Alkohol i kawa powodują odwodnienie organizmu, co bezpośrednio przekłada się na mniejszą elastyczność naskórka oraz bardziej widoczne, głębsze zmarszczki. Warto za to zadbać o codzienną aktywność fizyczną. Dotlenienie poprawia działanie układu krążenia, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona.